Ciekawe wiadomości i informacje z całego świata
bezpieczna plaża

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

W wakacyjnym sezonie 2019 Turcja była jedną z chętniej wybieranych destynacji turystycznych. Można z czystym sumieniem powiedzieć, że Polacy pokochali Turcję. Nie ma się czemu dziwić. Niskie ceny, gwarantowana pogoda, doskonałe jedzenie i ciepłe morze. Czego chcieć więcej w wakacje? Turcja oferuje to wszystko Turystom, którzy ją odwiedzają. Ale czy Turcja jest bezpieczna? Czy warto teraz jechać do Turcji na wakacje? Czy nic nam tam nie grozi?

Jak jest z bezpieczeństwem w Turcji?

W kwestii bezpieczeństwa w Turcji wiadomo, że najwięcej emocji wzbudza konflikt z Syrią. Nie podejmiemy się tutaj jego oceny, nawet w naszej, lokalnej polityce nie czujemy się zbyt pewnie. Jedno jest pewne, nie zalecamy spędzania wakacji w pobliżu granicy Syryjskiej. To może (ale nie musi) okazać się niebezpieczne. I lepiej jest nie kusić losu. Zresztą nawet nasz MSZ odradza podróżowanie do regionów graniczących z Syrią.

Do wszystkiego, także do wypoczynku, warto podchodzić z rozwagą. Znając tureckie podejście do turystów, można śmiało założyć, że w kurortach jest i będzie bezpiecznie. Bezpieczeństwo turystów jest bardzo ważne, gdyż to właśnie oni przywożą pieniądze do Turcji. I muszą być bezpieczni, aby nadal chętnie do Turcji przyjeżdżać na wypoczynek. Turcja jest naprawdę dużym krajem. Wystarczy spojrzeć na mapę, by na własne oczy przekonać się o tym, gdzie są najpopularniejsze ośrodki turystyczne, a gdzie rozgrywa się konflikt. Odległość między ośrodkami turystycznymi a granicą z Syrią to ponad 700km. 

Zresztą powinniśmy wiedzieć, że Turcy są doskonale przygotowani do walki z oraz, co równie ważne, do zapobiegania, terroryzmowi i wszelkim zagrożeniom, na jakie mogą być narażeni turyści. Wszędzie widać posterunki policji lub wojska. Samochody są systematycznie kontrolowane. Wyrywkowe kontrole autokarów turystycznych nie są niczym zaskakującym. Jako turyści nie mamy się czego obawiać podczas takich kontroli. Są one zawsze przeprowadzane w miłej atmosferze, z dbałością o to, aby nie przestraszyć turystów.

Czy Turcja jest bezpieczna?

Wszystko tak naprawdę zależy od naszych oczekiwań. Jeżeli wybieramy się do typowo turystycznych kurortów, nie mamy podstaw do obaw. W takim przypadku Turcja jest bezpieczna. Natomiast, jeśli chcemy zwiedzać Turcję z plecakiem, chcemy udać się do regionów graniczących z Syrią, wtedy nie do końca będziemy mieli gwarancję bezpieczeństwa. Zdrowy rozsądek zawsze jest doskonałym doradcą.