Ciekawe wiadomości i informacje z całego świata
Wiza do Turcji 2019 – niezbędna formalność

Wiza do Turcji 2019 – niezbędna formalność

Od marca 2020 wiza do Turcji nie jest już wymagana. Należy mieć paszport, ale wiza jest zbyteczna. Dlatego poniższy wpis nie jest już aktualny!

Wiza do Turcji w 2019 roku nadal jest wymagana. Jest to, co prawda zwykła formalność, ale bez niej nie przekroczymy granicy i nie będziemy mogli rozpocząć naszych egzotycznych wakacji. Warto wiedzieć, w jaki sposób można otrzymać wizę do Turcji? Ile kosztuje wiza do Turcji? Na ile wystarczy wiza turecka? Czy można dzięki niej kilkukrotnie przekraczać granicę?

Jak otrzymać wizę do Turcji?

Wybierając się na wspaniałe wakacje w Turcji musimy spełnić kilka warunków. Nie są one specjalnie restrykcyjne, ale warto o nich wiedzieć wcześniej. Musimy bowiem:

  • Mieć paszport ważny przynajmniej przez 180 dni od daty wjazdu do Turcji
  • Mieć wizę turystyczną pozwalającą nam na pobyt w Turcji przez 90 dni w okresie 180 dni, kiedy wiza jest ważna.

Turystyczna wiza do Turcji nie umożliwia pracy. Wydawana jest na 180 dni, czyli pół roku. W tym czasie możemy spędzić w Turcji 90 dni, czyli trzy miesiące. Jeżeli spędzimy w Turcji ogółem 90 dni, a wiza jeszcze nie wygasła, wtedy NIE przekroczymy granicy. Musimy poczekać, aż wiza wygaśnie i kupić nową. Ale można na 180 dniowej wizie kilkukrotnie przekraczać granice. Można wybrać się kilkukrotnie na wakacje do Turcji w ciągu pół roku, ważne by nie przekroczyć 90 dni pobytu.

Wizę otrzymuje każdy, kto ją kupi. Jedynym warunkiem, jedynym sposobem otrzymania turystycznej wizy do Turcji jest jej zakup. Do niedawna na lotniskach były specjalne e-kioski, w których można było kupić e-wizę, ale zostały zamknięte. W chwili obecnej najlepiej kupić e-wizę przez internet na stronie https://www.evisa.gov.tr/pl/. Według informacji, wizy nada można kupować na lotnisku. Są one wtedy wklejane do paszportu.

Zakup wizy przez stronę internetową jest intuicyjny. Strona dostępna jest w języku polskim i posiada dobrze rozbudowany system pomocy, z którego można skorzystać w każdej chwili.

Ile kosztuje wiza do Turcji?

Wszystko zależy od sposobu zakupu e-wizy. Jeśli zdecydujemy się na jej zakup na lotnisku zapłacimy 30 USD, lub 25 EURO, lub 20 GBP. Natomiast, jeśli dokonamy zakupu przez internet, na stronie https://www.evisa.gov.tr/pl/ to zapłacimy tylko 20 USD. Płatność należy uiścić kartą kredytową lub debetową. Trzeba pamiętać o tym, że płacąc kartą złotówkową mogą zostać potrącone opłaty manipulacyjne. Oczywiście wszystko zależy od banku, w którym mamy kartę.

Drukowanie e-wizy

Nie ma potrzeby drukowania wizy do Turcji kupionej przez internet. Ale warto to zrobić, choćby na wypadek awarii systemu paszportowego na granicy. Niby takie awarie się nie zdarzają, ale nie można ich wykluczyć. Więc warto mieć wydrukowaną wizę, by spokojnie przekroczyć granicę i jak najszybciej zacząć wakacje.